Choroby a liečenie discusov

Prehľad príznakov chorôb a správania sa discusov.

 

Ryby sú kľudné ,ale zrýchlene dýchajú, alebo dýchajú pri hladine.

 

Zlá kvalita vody - Zmerajte obsah NO2 a NO3 ,keď sú hodnoty NO2 nad 0,5mg/l ,alebo NO3 nad 50mg/l vymente časť akvarijnej vody.

 

Napadnutie žiabrohlístami - použite prípravok na žiabrohlísty s obsahom prazikvantelu

 

 

Ryby majú dlhé ,alebo biele výkaly, kráterovité diery v okolí hlavy

 

Invázia bičíkovcov rodu Spironucleus, Hexamita, Ichthyosporidium - použite prípravok s obsahom metronidazolu napr. aquar terap SH

 

Informácie na stiahnutie

 

Sera rádca v českom jazyku

Pece o akvarium inspirovana prirodou

Vite jak uzdravite sve ryby

Zdrave ryby v akvariu

 

 

Predchádzanie chorobám


Chorobám discusov sa dá predchádzať dodržiavaním optimálnych parametrov vody.

 

  • Pravidelne kontrolujte testami akvarijnu vodu ,hlavne No2 a No3 poprípade PO4
  • Pravidelná výmena vody je základ úspechu
  • K prevencii chorôb prispeje aj použitie UV-C lampy a ozónu

 

 

Čo je UV žiarenie


Ultrafialové žiarenie (UV) je elektromagnetické žiarenie o vlnovej dĺžke od 100 nm do 400 nm, kratšej ako viditeľné svetlo, ale dlhšej ako mäkké röntgenové žiarenie. Delí sa na blízke (380-200 nm), ďaleké alebo vákuové (FUV, 200-10 nm) a extrémne (EUV alebo XUV, 1-31 nm). Ultrafialová oblasť sa delí na UVA s vlnovou dĺžkou 315 nm až 400 nm, UVB s vlnovou dĺžkou 280 nm až 315 nm a UVC s vlnovou dĺžkou 100 nm až 280 nm.

Ultrafialové žiarenie pôsobí na bunky mnohými mechanizmami. Ožiarenie ultrafialovými lúčmi vyvoláva inaktiváciu vnútrobunkových enzýmov, spomaľuje delenie buniek a má až smrteľné účinky.

 

Aké sú výhody použitia UV-C lampy?


UV-C žiarenie spoľahlivo zabraňuje množeniu pre ryby nebezpečných jednobunečných mikroorganizmov ( rôznych druhov baktérií, plesní, vírusov a rias ). UV lampa likviduje iba mikroorganizmi, ktoré prejdú okolo žiariča, užitočné kolónie nitrifikačných baktérií, žijúcich hlavne vo filtroch, na dne nádrží, na rastlinách a kameňoch zostávajú nepoškodené. Toto je hlavná výhoda UV lampy oproti liečbe liečivami alebo ozonizatormi, ktoré ich zlikvidujú.

 

 

Čo je ozón


Ozón je špeciálna forma kyslíka. Normálne tvoria molekulu kyslíka 2 atómy, ale molekula ozónu je tvorená 3 atómami kyslíka. Efekty ktoré má ozón pri biochemických reakciách v akváriu sú založené na jeho veľmi silnej oxidačnej sile. Ozón je najsilnejším oxidačným činidlom pritom zostáva neškodný pre životné prostredie a tým, že pozostáva len z troch atómov kyslíka neovplyvňuje žiadnym spôsobom chemizmus akvária ( akvarijnú vodu ). Podporuje odbúravanie toxínov v akvarijnej vode - nitritov a amónnych zlúčenín.

 

 

Aké sú výhody použitia Ozónu?


Dezinfekcia prirodzeným oxidačným procesom je účinnejšia a má širší záber na škodlivé látky ako UV-C žiarenie. Jemným opatrným dávkovaním jednoducho dokážete z vody odstrániť všetky choroboplodné zárodky, nežiaduce baktérie a pod... Spôsobuje krištáľovo čistú a hlavne zdravú vodu, zabíja patogénne látky, oxidačným procesom likviduje nežiaduce nitrity, zvyšuje prirodzenú oxidačnú schopnosť vody, odbúrava žlté substancie z vody, zvyšuje účinnosť odpeňovačov v morských akváriách, účinným spôsobom napomáha biologickej filtrácii vo filtri akvária alebo jazierka . Účinne dokáže napomáhať aj biologickým procesom.

 


Liečivá ,testy ,uv lampu a ozonizér si môžete zakúpiť na našich stránkach www.akvaobchod.sk a www.discus.sk/eshop

 

Radi Vám poskytneme podrobnejšie informácie na našom mobilnom telefónnom čísle 0903 486 678 alebo elektronickou poštou info@discus.sk

 

zdroj informácií discus.sk ,wikibooks.org ,sera.cz ,aquar.cz